0850 303 76 45 | Türsab A-9976 Adışen Turizm Seyahat Acentesi

BALKANLAR TURU 8 GECE 9 GÜN

Yarım Pansiyon Konaklama!

Tur Detayları

 

1.Gün : MANİSA - İPSALA  Manisa’dan Cuma, Akşam 19:00’da Eski Garaj önünden hareket ediyoruz.
Güzel bir yolculuk ve molalar’la sabah saatlerinde İpsala’da oluyoruz. Gümrük işlemlerimizin ardından Yunanistan’a

2. Gün: İPSALA – ÜSKÜP (Makedonya)
Sabah kahvaltımızı uygun bir tesiste aldıktan sonra, KAVALA-SELANİK üzerinden, ÜSKÜP’e hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizin sonrasında, Avrupa’nın en eğlenceli küçük başkentlerinden, Vardar vadisi üzerinde ,Vardar nehrinin iki kıyısında bulunan ÜSKÜP’e varıyoruz. Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’te turumuza başlıyoruz. Üsküp'te Tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Davut Paşa Külliyesi,  Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han,  Kapan Han, Kurşunlu Han ve devamında 16.yy’dan kalma  2.Sultan Murat tarafından başlatılan, Fatih Sultan Mehmet tarafından bitirilmiş olan Vardar nehri üzerine kurulu Taş Köprü ile başlıyoruz. Devamında Üsküp Meydanı, yapımı Yunanistan ile diplomatik sorun olan devasa Büyük İskender heykeli, Kral Samuel heykeli, Rahibe Teresa AnıtıRahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. HOTEL  - ÜSKÜP

3. Gün: ÜSKÜP – BELGRAD (Sırbistan)
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Üsküp’ten ayrılıyoruz. SIRBİSTAN’ın başkenti, eski YUGOSLAVYA’nında başkenti olan BELGRAD’a ulaşıyoruz. Sırpça’da ‘’Beyaz Şehir’’ anlamına gelen BELGRAD’a ulaşıyoruz. Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilen, kültür ve spor başkenti Belgrad’a yolda verilen molaların ardından ulaşıyoruz. Eski Yugoslavya ve şu anda Sırbistan'ın başkentliğini yapmakta olan Belgrad’ta rehberimiz eşliğinde gezimizi yapıyoruz.  Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad Galibi Heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri müze, Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Cami, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafelerde ünlü Knez  Mihalijova sokağı, St.Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı görülecek yerler arasındadır.

Turumuzun ardından otelimize geliyoruz. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde. BELGRAD THEATER HOTEL 4* KONAKAMA veya AYARINDA HOTELLER

Avrupa’nın en meşhur gece hayatı ile ün kazanan Belgrad’ta dileyen misafirlerimiz eğlenebilirler. 

4. Gün: BELGRAD - SARAYBOSNA (Bosna Hersek) 
Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, BOSNA-HERSEK’in başkenti SARAYBOSNA’ya ulaşıyoruz. İki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olan Saraybosna, barındırdığı dini çeşitliliği ile Avrupa’nın Kudüs’ü kabul edilir. 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’da, önce; Sebil Çeşmesi, Bursa Bedesteni, Baş Çarşı Camii, görüp ilerleyerek, Başçarşı’daki gezintimizle turumuza devam ediyoruz.  Tarihi Osmanlı Hanı olan Morica Han,  Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu, Gazi Hüsrev Bey Camii, Sinagog, Bedesteni görüyoruz ve  Ferhadiye Caddesine giriş yapıyoruz. Burada, Ferhadiye Camii ve Avusturya mimari tarzında olan binaları görüp, İsa’nın Kalbi Katedrali önünde, yolda bulunan  Bosna Gülü veya Kanlı Gül olarak tabir edilen simgeler hakkında rehberimizden bilgileri alıp,  bağımsızlık sembolü SÖNMEYEN ATEŞ’i görmeye gidiyoruz. Devamında, alışveriş için  vereceğimiz serbest zamanda,  Boşnak Böreğini tadma şansınada sahip olacağız. Daha sonra, 1914'te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Bosna Savaşı’nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği Eski Kütüphane, gezilerimizi tamamlayarak, otelimize  yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama  SARAYBOSNA’da otelimizde.

5. Gün: SARAYBOSNA – MOSTAR – POÇİTEL – TREBİNJE (Bosna Hersek) 
Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, MOSTAR'a doğru yol alıyoruz. Burada, Neretva Nehri üzerinde bulunan, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz  Mostar Köprüsü, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamamı geziyoruz ve Kuyumcular Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz.  Ardından, keyifli bir yolculuk ile, 1472 yılında Osmanlının eline geçmiş ve izlerini hala taşıyan, bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Akşam saatlerinde Trebinje`deki otelimize yerleşiyoruz.
Akşam yemeği  otelimizde. TRIBINJE BELLEVUE 4* – HOTEL KONAKLAMA veya AYARINDA HOTELLER

6. Gün: TREBİNJE – DUBROVNİK – KOTOR - BUDVA – İŞKODRA (Hırvatistan) – (Bosna Hersek) – (Arnavutluk)
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, kısa süren bir yolculuğun ardından Dubrovnik’e ulaşıyoruz. Dubrovnik  turu esnasında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış eski şehir meydanını yürüyerek geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar görülecektir. Balkanlar’ın en sakin, en yeşil ve en güzel ülkelerinden biri olan KARADAĞ’a hareket ediyoruz. Göz alabildiğine uzanan doğal güzellikleri, yüzyıllara meydan okuyan tarihi ile etkileyici KARADAĞ’da, tarih boyunca coğrafi şartlarından dolayı Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen KOTOR'a ulaşıyoruz. Deniz Kapısı’ndan, Mareşal TİTO’nun ünlü sözünün yazıldığı kapıdan geçerek, Eski Şehir’e (Stari Grad)  giriyoruz.Utanç Meydanı, Tarihi Saat Kulesi, Rektör Sarayı,  Beskuça, Pima Palata, Aziz Tripun Katedrali, Grigurina Palata,  Aziz Luka Kilisesi, Müzik Okulu, ve Aziz Nicola ile Klara Kiliselerini, rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kısa bir yolculuk ile Trsteno Koyu’nun eşsiz manzarası eşliğinde, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden BUDVA bizi karşılıyor.. Budva’nın merkezinde  Kale içerisinde kurulmuş olan,  Eski  Şehir’e giriyoruz. Şairler meydanınıda görüp, plaj bölgesinde kahve keyfi bizleri bekliyor…  Sonrasında, St. Stefan Adasının muhteşem manzarasını fotoğraf karelerimize ekliyoruz. Konaklama BUDVA, PODGORİCA veya İŞKODRA’daki otellerimizde. Akşam yemeği otelimizde.

Misafirimizin dilinden İşkodra - Halil İbrahim Akbay; 
Kartallar Ülkesi anlamındaki Arnavutluk.... Önce İşkodra.. "Balkanların en büyük gölü olan muhtesem Işkodra Gölü, Bojana Nehri ve Rozafa Kalesi..." Ardından Lezhe... "Lezhe Kalesi ve Iskender Bey'in mezarı..."

7. Gün: İŞKODRA – PRİZREN – OHRİD (Kosova), (Makedonya) 
Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, 435 sene Osmanlı yönetiminde kalmış ve Osmanlı ordusunun önemli üslerinden biri olan  İşkodra’da, tarihi Kale’yi panoromik olarak gördükten sonra, Kosova’ya geçiyoruz. PRIZEN'e devam ediyoruz. Burada BİSTRİCA, AKÇASU’daki TAŞKÖPRÜ’yü, GAZİ MEHMET PAŞA CAMİİ’ni, SİNAN PAŞA CAMİİ’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği ve serbest zamanımızın ardından Kosova sınır kapısından Makedonya’ya geçerek, yolumuzun üzerinde bulunan Makedonya şehirlerinin içerisinde en sevimlisi olan OHRİD'e ulaşıp turumuza başlıyoruz.

Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya, Kiril Alfabesini bulan Kiril ve Methodi kardeşlerinin heykelleri,  Asırlık Çınar Ağacı, Ali Paşa Camii, Halvetiye Tekkesi, Türk Çarşısını geziyor ve meşhur sedef-inci takılardan alışverişler yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
GÖL KIYISINDA SİLEKS HOTEL 4*  - OHRID KONAKAMA veya AYARINDA HOTELLER

8. Gün: OHRİD – RESNE - MANASTIR (BİTOLA) – SELANİK (THESSALONİKİ) - (Yunanistan)
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, büyüleyici bir tablo görüntüsündeki Mavi İnci adıyla bilinen OHRİD GÖLÜ’nde tekne turu yapıyoruz. Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş, Ohrid'lilerin ‘Tanrı cenneti çamurdan yaparken, bir parça kopup Ohrid’in üzerine düşmüş tanımlaması ile ünlü tarihi OHRİD şehrinde yürüyüş turu yapıyoruz. Doğal güzelliğiyle de göz kamaştıran, Unesco'nun Kültür Mirası Listesi'ndeki bu güzel şehirden ayrılıyoruz. Yol güzergahında 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan RESNE ye uğruyoruz. Resne’li Niyazi’nin Sarayı’nı panoramik olarak görüyoruz. Turumuzun devamında, Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti  MANASTIR’a (Bitola) hareket ediyoruz.  Atamızın okulunu (Askeri lise) geziyoruz ve rehberimizden bilgilerimizi aldıktan sonra, Şirok Sokak, İsakiye Camii, Saat Kulesi, Eleni’nin Evi, Telgrafhane, Pekmez Meydanı, Türkülere konu olan Manastır’ın ortasındaki Havuz ve Çeşme görülerek serbest zaman veriyoruz. Buradan, SELANİK’e  gümrük işlemlerimizin ardından akşam saatlerinde ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve eğlence için belirlenen Yunan restoranına geçiyoruz. SELANİK KONAKLAMA CAPSİS HOTEL 4* KONAKLAMA veya AYARINDA HOTELLER

9. Gün: SELANİK – KAVALA – İPSALA – MANİSA
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, SELANİK’te turumuza başlıyoruz.  Aya Dimitrios Kilisesi, Makedonya Bakanlık Binası, Atatürk’ün Evi, Rotonda, Zafer Kemeri, Beyaz Kule, Hamza Bey Camii ve Bedesteni, B.İskender Heykeli, Aristoteles Meydanı, Venizelos Heykeli gezilerimizi yaparak, KAVALA’ya geçiyoruz. Kavala’da, Kanuninin yaptırmış olduğu Su Kemerleri, Liman, İbrahim Paşa Camii, (St. Nichololas Kilisesi) İmarethane, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve Heykeli gezilerimizi gerçekleştirerek,  meşhur Kavala kurabiyesi alışverişimizi yapmak üzere Kavala Kurabiyecisine gidiyoruz. Daha sonra, İpsala Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Freeshop alışverişimiz için serbest zaman alıyoruz. Gümrük işlemlerinin sonrasında Keşan – Gelibolu - Çanakkale üzerinden gece geç saatlerde MANİSA’ya ulaşıyoruz. Bir başka turda buluşmak üzere ayrılıyoruz.


Fiyatlar

Kişibaşı Tur Fiyatı 399 €

 


Ek Bilgiler

FİYATLARA DAHİL OLAN HİZMETLER

* Lüks otobüs ile ulaşım ve programdaki tüm turlar
* 4* ve 5* Otellerde 7 Gece Otel Konaklaması
* 7 Sabah Kahvaltısı ve 7 Akşam Yemeği 
* Otobüsteki Sıcak ve Soğuk ikramlar
* Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
* Zorunlu Seyahat Sigortası 
* Selanik’te Taverna Eğlencesi / Limitli içecekler / Balık, Salata, Meze Menü - (35 € Değerinde Hediye)

FİYATLARA  DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Vize Ücreti ve Servis Ücreti (120 Euro) Yeşil Pasaporta vize yoktur
* Yurtdışı çıkış harcı bedeli - 15 TL (Misafirler tarafından ilgili bankalara yatırılır yada gümrükte  ödenir)
* Öğle Yemekleri ve tüm yemeklerde alınan içecekler
* Müze ve Ören yeri ve Milli Park Giriş Ücretleri
* Kotor, Dubrovnik ve Kosova Girişleri (Toplamı 35,-Euro)
* 65 Yaş üzeri misafirler için ek sür prim sigorta ücreti farkı alınır

Bu tur için vize gerekmektedir.


Yorumlar

Yorum Yapın
SİZİ ARAYALIM